Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 60 € - Joulukuu 3

Tässä postauksessa ostoksia joulukuussa, ja jouluksi. Pohdintaa leivän sokeripitoisuudesta ja eineksistä, vähän ruokien hintoja ja ulkona syötiin taas eväitä.
Kelikamera ja assistentti, hyvät joulut. Tämä ei ole tekoälyn tuottama tiivistelmä. Ei sillä että se olisi oikein tai väärin, kunhan en ole vain joutanut perehtymään. On niin kiire tehdä kaikki itse, vaikka tekoälykin olisi keksitty.


= 7,86 €

  • Kaurajuoma luomu 1,99 €
  • Yleisperuna harjattu 1,716 x 1,09 €/kg = 1,87 €
  • Porkkana 2x 1kg = 2, 00 €
  • Lanttu 1 kg x 2 = 2,00 €

Ensin lähikaupan ostokset, 16.12. 2025 Salesta. Valintaperusteet: Ristikukkaiset, A-vitamiinin esiaste, kaikki on katettuna. Puhumattakaan, että kasvikset ovat aina enemmän, kuin tieteellisesti mitattujen ravintoaineidensa summa.

Ihan kiva määrä kannettavaa, ja taas ei muuta kuin perusasioita. Kävin ensin jo auton vieressä miettimässä, lähtisikö ihan Prismaan asti, mutta päätin jättää väliin ja onneksi Salesta löytyi euron tarjouksia. 

Ei tullut sen kalliimmaksi tavallaan, paitsi kauramaitohan siellä maksaa. Ja kolme näistä perunoista paljastui vihreiksi. Lähikaupan irtoperunoita kannattaa joskus ottaa vain se määrä mikä heti tarvitaan, koska vaikka osa ei olisi vielä vihreitä, ne ovat sitä kohta. Prismasta uskaltaa ostaa jopa 5-10 kiloa kerralla siitä pimeästä pahviastiasta. 


=19,88 €

  • Paseerattu tomaatti luomu 2x 1,05 €/500g = 2,10 €/kg
  • Nauris 0,852 kgx2,29 €/kg =1,95 €
  • Omena 0,993 kg x 1,49 €/kg 1,48 €
  • Perunapussi 0,85€/kg 2kg= 1,69 €
  • Hiivaleipävehnäjauho 1,29 €/kg, 2kg =  2,59 €
  • Vaniljasokeri 29,29 €/kg, 85g= 2,49
  • Tumma makaroni 1,88 €/kg, 0,400kg 0,75 € x 4 = 3,00 €
  • Coop punaiset linssit 3,98 €/kg, 400 g= 1,59 €
  • Omenasiideriviinietikka 11,96 €/l= 2,99 €
Parikymmentä euroa voi tarkoittaa nykyrahalla tätäkin, että kärryllinen ruokaa Prismasta. Tämä on tosin se matalampi kärry. Ostan mitä tarvitsen, ja kori on jo näin täynnä. Hyvä että olin jo ehtinyt lantut ja porkkanat ostaa, muuten nekin olisivat tässä. Mietin kaupassa millaista nämä on tuoda kotiin. Joutuuko käymään kaksi kantoreissua autolta? 

Muussa tapauksessa olisin ottanut paseerattua tomaattia vaikka koko laatikollisen, ja miksei kauramaitoakin. 

Selvisin yhdellä kantokerralla , vaikka oli aika painava. 9-10 kiloa. Siellä on tuo iso etikkapullokin, en laskenut ruokakuluksi. Nämä 17.12.2025

Nyt vasta päästään varsinaisiin jouluostoksiin:

Sunnuntai-iltana 21.12. kävin Lidlissä. Oli siellä ruuhkaa tai jonoa silti jonkin verran.

=4,13 €

Peruna 0,65 €/kg x 4 kg= 2,54 €
Peruna Russet 1,06 €/kg, 1,5kg =1,59 € 

Päätin kokeilla Russet-nimisiä perunoita. Niissä luki, että soveltuvat ranskalaisiin.
Testasin jo, tulokset alempana.

= 3,57 €
  • Porkkana 0,89 €/kg x 2 = 1,78 €
  • Kiinankaali 3,49 €/kg x 0,512kg = 1,79 €
= 12,6 €

Klementiini 1 kg = 1,69 €
Sitruuna luomu 3,39 €/kg x 0,284 kg= 0,96 €
Jouluomena 1,39 €/kg x 1,442 kg = 2,00
Luomu taateli Mazafati 8,73 €/kg, 400g= 3,49 €
Päärynä 1,081 kg x 2,09 €/kg = 2,26 €
Banaani 1,3 €/kg x 1,692kg= 2,20 €

Kaikki muut Lidlistä, paitsi päärynät Prismasta heräteostoksena.


Vielä muutama, 8,42 €

  • kauramaidot 1,69 €/l x 2 = 3,38 €
  • Riisi Lidlistä 0,85 €/kg
  • Ketsuppi 3,49 €/kg, 1,2 kg = 4,19 €

= 3,84 €
Mustaherukka 7,95€/kg, 200g =1,59 €
Mustikka 11,25 €/kg, 200g= 2,25 


Siinäpä ostokset millä meinasin pärjätä joulun yli, ja varmaan voisi mennä uuteenkin vuoteen. Ainahan jotain pientä voi hakea lisää. Pärjäämisen takaa nyt se, että kaapissa on vähintään se 10 -20 kiloa tärkkelyspitoisia raaka-aineita, kuten jauhot, hiutaleet, riisit, ryynit ja makaronit. Pakkasessa on marjoja.

Päätelmiä ostosten painosta. Mietin että jos asuu yksin (+assistentti) niin voisiko olla liikaa pyydetty, että söisin vain sen mitä jaksan kantaa? Jos tuoreita tärkkelyspitoisia, ei kuivattuja, tarvittaisiin vaikka päivässä 2,5 kiloa ja vihannekset päälle. Mietin miten kova homma on joka ikinen päivä ollut haalia niitä ruokia kivikaudella. Ei mikään ihme, jos on jossain kohtaa helpotettu asiaa kaatamalla iso eläin. Kerää sinä ruoka, me otamme sen. Nyt kerätään itse, (tai syödään, ei välttämättä alusta asti poimita) ja yltäkylläisessä yhteiskunnassa koenkin sen itselleni etuna. Että saan vähemmän ruokaa. Säästää rahaa, ja muut hyödyt voi miettiä myös.

Ulkona syöminen. Kuitti hukassa mutta 
Perso leipä 6,64 €/kg = 2,79 €
Persilja 1,29 €
Jääsalaatti 13,90 €/kg = 1,39 €
= 5 € + omenaa, mandariineja, ja kahvi. Varmasti taas alle kympin.

Kun ostaa tällaiset eväät, on sekin hyvä puoli että kotiin päästyään voi heti ottaa näitä samoja, koska eivät ne kaikki kulu. Ei tarvitse lämmittää tai keittää mitään, vaan laittaa ostokset rauhassa pois, pääsee heti käyttämään koiran ulkona. Banaani ja leipä, täysi ateria tavallaan.

Tai sitten toinen hyvä puoli voi olla, että samoilla eväillä ruokkii useammankin ihmisen, ja kotiin ei tarvitsekaan kantaa mitään näistä.




Purkissa oli kokaru- karjalanpiirakoita, joita sain maistaa. En ole itse tehnyt vielä.


Huomasin nyt tutkia viimein paremmin tämän Perso-leivän tuoteselostetta. Kävi ilmi että viljan täysjyväisyys on priimaa. Suolapitoisuus on taas se 1g/100g, joka on paljon. Lisäksi tässä on lisättyä sokeria. 
Lisäys, huomio: Tässä ei ollut rypsiöljyä tai ruokaöljyä. Öljyttömyyskin on harvinaista kaupan leivissä nykyään. Iso plussa siitä tälle leivälle.

Vertasin pelkkään kaurahiutaleeseen, Hiilihydraattia 58 g - josta sokereita 1 g.
Tässä leivässä on siis hiilihydraatit 34,2g, josta sokereita 3,1 g/100g
 ja 2,2 per leipä.

Mitähän tästä voi päätellä? Uskallan ostaa tällaiseen käyttöön, jos en ole itse saanut aikaiseksi tehdä vaikkapa omia litteitä pikasämpylöitä evääksi. Säästäisin rahaa jos nyt tekisin niitä muutenkin, koska jauhoja on.
Laitan omaankin leipään 1 tl tai 2 tl siirappia, tai kouranpohjallisen sokeria. Nyt ei ole matikkapäätä ratkaisemaan, että kuinka vakava tämä sokeripitoisuus on. Miltä näyttää 2,2 grammaa sokeria per leipä puntarilla? Tsekkasin, ja se oli sama, näytti teelusikalliselta tai vähemmän. Internetin mukaan teelusikallinen sokeria on 3-4 grammaa. Saman verran siis yhdessä leivässä, kuin laitan koko pellilliseen kotona? Paha juttu vai ei? 



Lisäys: Litteät sämpylät.  Tai naurisleipä on myös hyvä, saman mallinen kuin reissarit tai Persot. 

Tämä on oikeastaan minullakin oli alkuperäinen pointti einesten välttämisessä, tai lisätyn sokerin, suolan ja rasvan välttämisessä. Teollisen ruuan välttämisessä tai minimoimisessa. Koska näissä ei Erkkikään pysy kärryillä, jos ottaa huomioon että kuka enää muistaa seuraavana päivänä eilisen syömisiä, jotta voisi pysyä kartalla paljonko menee sokeria päivässä, viikossa, kuukaudessa. Liikaa tulee ajateltua että paljonko söin päivässä. Se ei edes auttanut aikoinaan, vaikka olisi muistanutkin.

Kun laittaa omaan leipään teelusikallisen sokeria, ja tietää ettei sitä tule mistään muualta huomaamatta. Sitten teekupilliseen sokeripala, ja taas tiedetään paljonko sokeria tuli. Pääsee helpommalla kun ei syö mitään eineksiä, ja saa varmuudella terveys-ja hyvinvointitulokset joita on hakemassa. Ja jos haluan vähentää sokeria ja suolaa, se ei ole mystistä vähentämistä, vaan voin jättää vaikka teehen laittamatta, ja tiedän paljonko on vähemmän. Voin seurata miten se vaikuttaa. Tai onko vaikuttamatta.

Tässä on vielä ketsupitkin miettimättä. Entä kun laitan ketsuppia ranskalaisiin? Sokeria tulee.

Sen tiedän, että jos syön kaupan leipää runsaasti, on seuraavana päivänä silmien ympärykset turvoksissa, johtuen suolasta. Riippuu kokonaisuudesta. Muutama kaupan leipäviipale keskellä päivää ei sitä vielä tee. Lisätään porkkalaa tai savutofua, niin varmasti on. Sen tieteellisempää seurantaa en pysty tekemään kotioloissa. 


Russet-perunoista ranskalaiset. Vaaleammat ovat lanttua.

Nämä olivat toimivia perunoita. Hieman mauttomia, vähempi suolaisen makuisia kuin ne monet perunat, mistä olen tehnyt kuten Gala.
Näissä oli hyvä ominaisuus, eli iso peruna, pystyi tekemään ns. "oikean mallisia" eli pitkiä ranskalaisia, jotka maistuivat sellaisenaan ihan pikaruokaranskalaisille. Ketsuppi ja sinappi lisäksi, niin idylli on täydellinen.
Nämä kestivät paistamista juuri siten, että se pitkä ohut tikku pysyi hyvän mallisena, eikä heti kärähtänyt tai liimaantunut leivinpaperiin.
Virheellinen ratkaisu kuivahkon rakenteen takia siis tehdä näistä lohkoperunan mallisia nyt.

Jääkaapista lämmitettynäkin ihan hyvä. Erittäin jauhoisia.

Laitoin ketsuppia, grillimaustetta ja uuniin 200 C, 20 minuutin päästä soi kello, jatkoin vielä 5 minuuttia. Eli yhteensä 25 minuuttia. Lanttuja.

Prismassa olivat sekä pussi- että irtonauriit vähän nahistuneen näköisiä, mutta valitsin kovimmat ja vähiten naattia pukanneet irtonauriit.

Näistä yksi oli aivan kamala, onneksi olin nostanut uunipellin jo valmiiksi. Paistamalla tuli aivan hyvä.
Loput kolme olivat tosi maukkaita ja raikkaita. Niistä tuli ensin raakana viipaleita, ja loput nauriskeittoon.  Tofua ei ollut.
Kikherneitä  keitin, olin joskus hankkinut kuivia kikherneitä puoleen hintaan. Niissä päiväys jo ajat sitten mennyt, mutta hyviä tuli.

Meillä on rauhallista, ja meillä on kaikki. Pari pakkaspäivää oli, saattaa olla vieläkin. Pitää katsoa mikä on meininki illalla. 


Talvipäivän seisauskin oli, ja nyt aletaan ilmeisesti odottamaan päivän pitenemistä.

Mitähän vielä? Hyvää joulua ainakin, ja uutta vuotta jos ei nähdä.
Nyt olikin parempi laittaa ostokset ennen joulua. Niiden parasta ennen päivä muuten menee, eikä niitä enää jaksa kukaan muistella. Jos nytkään.

Nyt ne on muisteltu, ja lomalle lompsis. 

Ruokaideoita tuli mieleen, kun tässä on teemana vähän tämä säästö ja yksinasuvan talous, ja mitä kannattaa roijata nuo portaat ylös.

Erään vuoden joulukalenterissa tein esimerkiksi porkkanaluukun, ja mietin nyt että pelkkä porkkana vihanneksena tuottaa jo monta ruokalajia. Aika kohtuullista, niin ei tarvitse monia eri kasviksia olla, ellei halua. Yksi vihannes, per yksi päivä.

Voi olla että monipuolisuusvaatimukset olisivat ristiriidassa. Ei vain ole realistista että ostan koko värisuoran väriset vihannekset joka päivä, ja odotan milloin puolet niistä menee vanhaksi. Porkkana ja lanttu myydään isoissa pusseissakin, jos haluaa edullisuutta. Tai, saa näistä jo sateenkaaren.  Punainen,omena ja puolukka. Oranssi, keltainen: Porkkana, lanttu, peruna.

Vihreä, sininen, indigo ja violetti: persilja, mausteet, lehtikaali ja marjat.

Monipuolisuutta lisää neljän viljan puuro. Neljä viljaa samassa. Hyvä keksintö!

Porkkanaluukku. 

Peruna-porkkanasosekeitto

Jouluruokia 

Edelliset ostokset, joulukuu 1, 70 €



Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset - Elokuu 3 ja 4 - 100 €, n. 190 €/kk

Lisätty  2.9. linkki, uusi kokaru-kirja, löysin tänään. Hups ja haa, Tässä heti kirjalinkki niin ei tarvitse selata alas asti:)   https://www.suomalainen.com/products/kokaru-kokokasvisruoka Uutuus voi löytyä pian kirjastostakin jo, ks. lähimmän kirjastosi saatavuustilanne  https://www.finna.fi/Search/Results?lookfor=kokaru&type=AllFields Tekijät Pauliina Tervo / Ville Miettinen Nyt elokuun loput ruokaostokset, vuosi 2025. Noin 100 € parin viikon ostokset, tässä postauksessa on sekä aloiteltuja talvivarautumisia, että joka päiväistä lanttua ja leipää. Aloin hyvän sään aikana hamstraamaan talvivarastoja, tai ainakin etukenoa että kaikki tarvikkeet eivät lopu yhtä aikaa, kun lumi sataa maahan. Homma vielä jatkuu hyvän matkaa, kunhan ei ala menemään ihan hirveitä summia rahaa. Kertasijoitus on aina mietittävä, koska ruokien kanssa voi sattuakin jotain. Tulee vaikka äkillinen matka, ja sitten olisi tuhansilla euroilla ruokaa tyhjässä talossa? Ei sitä koskaan tied...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Ruokaostokset 65 € - Tammikuu 3 ja 4

Tammikuun loput ruokaostokset parin viikon ajalta, eli kolmas ja neljäs viikko tammikuussa 2026. Lis ätty linkki k ylmälaukkuun Kaksi reissua kauppaan, molemmat pikareissuja niin, että juoksin vain kärryn kanssa kaupan läpi. Järkevin valinta tässä kuussa olisi ollut Lidl, koska siellä on hedelmät ja vihannekset olleet -30% ja kerkesin Lidlissä tekemäänkin pienen reissun. Pääasiallisesti ostokset silti Prismasta, ihan siitä syystä että kätevin ettei tarvitse pysähdyksiä tehdä, kaikki samasta kaupasta. Lidlissä en ole nähnyt esimerkiksi assistentin tarvitsemia nautarullia, joita saa Prismasta. Nostelin kouralla tavaraa kärryyn. Valikoimatta liian tarkkaan mitä ostaisin, käytin nyt hyödyksi tottumusta ja kategorioita, eli tärkkelyspitoiset, vihannekset, hedelmät. Jos jokaista laatua on kärryssä, voi lähteä kaupasta pois. Kassan kautta tottakai. Kilohintaraja oli 2,5 - 3 euroa, eli en alkanut etsimään mitään euron tuotteitakaan. Vaikka mitä pienempi kilohinta, sitä paremmat säästöt. Muista...

WFPB - Marraskuun ruokia 2

Ruokasuunnitelma laadittuna marraskuussa, toimiva myös joulukuussa. Lisätty loppuun ruokalinkki, ja tähänkin , jossa on inkivääriä käytetty. 1. Maanantai, hernekeitto Hernekeitto, vegaanisesti ja vähäsuolaisesti .  Ruokajuomana vesi, tai jäisistä marjoista Lidlin tai muun miniblenderissä tehty suodattamaton mehu. Hernekeiton kanssa sopivat keitetyt tai paistetut perunat. Hedelmä tai salaatti jälkiruuaksi.  Tiistai, makaronilaatikko Makaronilaatikkoon testasin viimeksi punaisia linssejä, hyvin toimi. Soijarouhe on hyvä, tai pavut. Makaronilaatikosta on 3 ideaa: Makaronilaatikko vegaanisesti ja vähäsuolaisesti.  mustapavuilla Makaronilaatikko 0,99 €, porkkanaraasteella Makaronilaatikko mustapavuilla, porkkanalla + italiansalaatti Keitetyt punajuuret .  Keskiviikko, kastike ja perunat, spagetti Perunat ja kastike. Kastike: Porkkanaa Punaisia kuivattuja linssejä Paseerattua tomaattia, tai tomaattimurskaa. +(ainiin, ja vettä tietysti missä keitetään ensin porkkanat ja lin...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...