Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 63 € -Syyskuu 2 ja 3

 Syyskuun toisen ja kolmannen viikon ruokaostokset.

= 11,87 €

  • Yleisperuna 2kg 1,69 €
  • Jauhoinen peruna 1,69 €
  • Porkkana 0,99€/kg
  • Tofu 3 x 1,29 € = 3,87 €
  • Teryiaki tofu 2 x 1,29 €= 2,58 €
  • Kukkakaali 0,538 kg x 1,95 € = 1,05 €
= 9,16 €
  • Lidlistä pikakaurahiutaleita 0,78 €/kg, 0,39/500g x 5 = 1,95 €
  • Rusinoita tarjouksessa 1,49 €/200g x 4 = 5,96 €
  • Grahamjauho K-kaupassa 1,79 €-30%0,47- = 1,25 €/kg
Nämä pikakaurahiutaleet eivät olleet varmaan kotimaisia, mutta minusta näissä on miellyttävä pakkaus. Tosi kevyt ja helppo rutata kartonginkeräykseen, toisin kuin vahvat maitokartonkiset pakkaukset.

5,84 €
  • Vanhatalon nauris 0,328 kg x 2,99 €/kg = 0,98 €
  • Porkkanaa 0,94 €/kg , 2 kg 1,89  €
  • Punajuuri 0,99 €/kg
  • Nauris Lanttu 0,99 €/kg
  • Perunaa 1,09 €/kg n, = 0,99
K-Marketissa oli punajuuret ja nauriit lantut tarjouksessa ensin, mutta jostain syystä porkkanat eivät. Myöhemmin viikolla porkkanatkin olivat 0,99 €/kg.
Nauriit ovat hyviä kahvin kanssa.

Hävikkibanaaneita 3,58 kg x 1 €/kg = 3,58  €


Lisää juureksia, 0,99 €/kg. = 2,97 €

= 10, 05 €

  • Kiinankaali 0,565 kg x 3,29 €/kg = 1,86 €
  • Persilja = 1,29 €
  • Omena Suomi 0,612 kg x 2,99 € = 1,83 €
  • Sallan miniluumutomaatit 0,434 kg x 7, 90 €/kg =3,43 €
  • Sallan kurkku 0,411 kg x 4 €/kg= 1,64 €
Valitsinkin innostuksissani vähän kalliimpia vihanneksia. Ostan harvoin tomaatteja, ja päätin että ostetaan kerrankin kympin kilo maksavia tomaatteja. Ilokseni huomasin, etteivät ne olleetkaan kuin 7,90 €/kg.  Olen laittanut merkille nuo Sallan miniluumutomaatit jo aiemmin, ja silloin olin katsovinani että sellainen kympperöinen niihin menisi. Kurkkuakin oli halvempaa viereisessä laatikossa, ja ostin silti näitä lähituotteita.

Olen yleensä huomannut että kun ostelee vain alle 3 €/kg, ja mieluiten alle 1 €/kg maksavia ruokia, niin pysyy budjetti väkisinkin kurissa. Mausteet ja marjat maksavat enemmän, mutta niitä syödään vähemmän. Kokonaiskulut voivat pysyä lapasessa vaikka jotkin tuotteet sieltä täältä olisivatkin kalliimpia. 

Marjoistahan olen varautunut säästölinjallakin maksamaan n. 10 euroa kilo, ja sen alle jos löytyy kotimaista niin hyvä. 
Puolukkaa on pakkasessa, ja tomaatti on ihan yhtä hyvä marja kuin mansikkakin. 




= 9,8 €

Piripirikastike 1,29 €x 2 = 2,58 €
Kaurajuoma 1,99 €/l 
Tyrnävän perunat 0,90 €/kg x 2kg = 1,79 €
Jalapenokastike 1,99 €
Korppujauho 1,45 €



= 4,09 €

Ketsuppihan se melkein unohtui listata. Paras maustekastike, ja hinta-laatusuhde hyvä tässä.
Kilohinnalta halvempaa kuin moni muu maustekastike. Tässä isossa 1,2 kg pullossa kilohintaa ketsupille tuli 3,41 €/kg. Nyt tosin vilkaisin että Liettualainen Rainbow -ketsuppi on tosi halpaa lähimmässä Prismassa. 0,69 €/kg. Varmaan siitä yritetään päästä eroon. Pitäisiköhän lähteä hakemaan auton peräkontillinen sitä talveksi?

Rainbowissa Ainesosat

Tomaattisose 82% (tomaatti: EU), sokeri, etikka, muunnettu maissitärkkelys, suola, sipulijauhe, mausteet. 100 g:aan ketsuppia on käytetty 209 g tuoreita tomaatteja.

Meirassa, ainesosat:

Tomaattisose (80 %), sokeri, etikka, jodioitu suola, luontaiset aromit (maustepippuri, neilikka, valkopippuri), inkivääri.

Molemmat näyttävät kokokasvisruokavalion kannalta kohtuullisen siisteiltä maustekastikkeiksi. Ainahan niissä suolaa ja sokeria on. Eniten välttelen näissä lisättyä rasvaa, henk. koht. ja sitten kaikki ihme glukoosisiirapit. Niistäkin varmaan määrä tekee myrkyn, mutta sitähän tekee omat valintansa. Kaikki valinnat eivät aina perustu mihinkään seikkaperäiseen analyysiin ja miljoonan eri tutkimusraportin lukemiseen, vaan se muodostuu pikku hiljaa kun selvittelee. Esimerkiksi nyt ei soita kelloja tuo muunneltu maissitärkkelys Rainbow ketsupissa, että mitä siitä pitikään olla mieltä. Tuskin on ruokaa, eikä varsinkaan kokokasvisruokaa. Välillä ei muista edes miksi vältteli mitäkin, mutta kun ruokavaliosta tulee toinen luonto, sitä ei jaksa enää miettiä: Eikä tarvitse. Ja poikkeuksiakin ruokavalioon tulee tehtyä! Kuten taas olin synttäreillä. Juhlakalu oli nähnyt sellaisen vaivan, että leiponut minua ja yhtä toistakin varten vegaaniset tarjoilut, niin en alkanut mistään rasvasta kyselemään. Söin kaksin käsin. Eri asia voisi olla, jos yrittäisin parhaillani korjata jotain ongelmaa, mutta en ole ainakaan tällä hetkellä tietoinen vaivaako minua mikään länsimainen elintapasairaus. Se öljyttömyys ja ilman lisättyä rasvaa on kaikkien aikojen vaikein asia kertoa kenellekään, kasvisruoan sentään ymmärtää moni. Joten ei vaikuta alkaa tarkentamaan jollekin, jolla asia ei kuitenkaan edes kiinnosta. Tai siis ainakin jos sanoo eikä se selkeästi resonoi, niin jatko-osaa ei kannata toimittaa.

Magnum, ei kokokasvisruokaa.
1,25 €/kpl x 4 = 5,00 €

Ja, tein myös itse sellaisen että "myrkytin" sukulaisia viemällä tuliaisena Magnum jäätelöitä, koska ne maksoivat S-marketissa vain 1,25 €/kpl. Eli puolet pois normaali hinnasta. Söin itse kaksi myrkkyä, eli tupla-annoksen, ja tarjosin muille kaksi. Tiesin ettei yksi riitä ja hörsin mennessä jo ensimmäisen. En tiedä miksen ostanut kymmentä, mutta taisi olla kiire enkä jotenkin tajunnut miten edullisia nämä ovat normaaliin verrattuna.
Nyt ei ole mikään hätä ostaa näitä lisää, koska sain päästeltyä höyryt. Oikein odotan seuraavaa puraisua lantusta!

Sellainen vinkki siis aloittaville, että ainakin omalla kohdalla huomasin että oltuani pitkään aika säntillinen, ei ole mikään ongelma lipsumisen jälkeen siirtyä kotioloihin takaisin. Ei tule siis kotona kamalat himot hakea kaupasta jotain ei-kokokasvista, vaikka joskus maistaakin näitä. Koukkuun jää heti siinä mielessä, että voi parina päivänä joutua tekemään Nice Creamia pakastetuista banaaneista. Niillä sitten vierottautuu pikkuhiljaa ylistimuloivasta jäätelömuistosta, kunnes ei enää jaksa vaivautua joka päivä. Vaikka se olisi aika haitatonta. Nämä asiat toki ovat niin yksilöllisiä, ettei näistä voi koskaan mitään varmaa sanoa.

Onneksi nyt en saa joka viikko kutsua ruokakekkereille. Ja suurin osa tutuista on tietoinen tästä ruokavaliosysteemistäni, eikä ihmettele ruokaideoitani.
Jos joka viikko pitäisi tehdä jokin poikkeus, se tarkoittaisi 52 viikkoa vuodessa. Voi olla että nyt jo alkaa olla se oma raja paukkumassa, minkä verran kestää pelleillä. Sen tietää ehkä kohta aina kun istahtaa, että täytyykö avata farkun ylin nappi ettei ala kaula- ja otsasuonet tykyttämään.

Elimistöhän ei viettele lomia ja viikonloppuja, vaan se käsittelee kaiken mitä sinne laitetaan. Jos joku kavahtaa näitä herkkuja mitä nyt tässä esittelin, sanoisin että hyvä. Ei haittaa, koska mielestäni sen ei pitäisi olla väärin, jos haluaa olla kokonaan ilman Magnumeita. Ei mitään "elä sinäkin kerrankin ja nauti elämästä" -juttuja, jos haluaa vakavissaan ottaa asian. Jokainen tekee valintansa itse. Jäätelöt  sisältävät varmaan kerralla kaiken, mitä kasvikunnan puoleltakaan "ei saa" syödä. Lipsumalla säännöllisesti voi ehkä hyödyttää olemistansa sosiaalisesti, mutta ei muuta. Herkuttomuutta en ole toteuttanut tiukallakaan kokokasvisruokavaliolla, mutta herkut on tehty silloin kokokasvistyyliin. 

Kiva kun kävit, ainakin jos vierailu oli onnistunut. Taas tavataan, kunhan saan istahdettua koneen ääreen. Toivottavasti pian, että jää reseptejä tai ideoita talteen. Jotenkin tuntuu ettei niitä ikinä ole liikaa, vaikka samat kolme tai viisi ruokaa saattavat toistua pitkäänkin omassa keittiössä. Haudutuspadassa pöhisee nyt linssi-porkkana-ohra-risotto, saman tyylinen kuin ruskea risotto. Kaatelin mausteita mitä sattui vajavia purkkeja olemaan, varmasti tulee yllättävän makuista. Provinssin maustesekoitusta, tilkka piripirikastiketta, paprikajauhoa, mustapippurirouhetta. Persiljaa. Paseerattua tomaattia. Ketsuppiakin 1-2 rkl.


Syyskuun ostokset:
Syyskuu 2 ja 3, 63 €
Syyskuu 4, 20 €


Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokasuunnitelma elokuu

Tehdäänpä ruokasuunnitelma, että saa vähän ideoita kasaan. Kaupoissa on nyt niin paljon kotimaisia tuoreita vihanneksia ja juureksia, että on mistä valita. Voi iskeä jopa valinnanvaikeus, koska vaihtoehtoja on niin paljon. Itselleni keksin viime kauppareissulla rajoittimen jota olen käyttänyt monesti ennenkin, eli hinta. Päätin että ostan alle 2 € maksavia kasviksia. Jos olisin laittanut alle 3 € hintarajaksi, olisin varmaan kaupassa vieläkin koska en osaisi päättää mitä ostan. Tai alle 4 €. Tässä ruokasuunnitelmassa esiintyy nyt niitä, muttei kannata ihmetellä jos menet kauppaan ja se suosittelemani kasvis onkin yli 3 €/kg. Koska hinta vaihtelee nyt joka päivä. Parsakaali oli eräänä päivänä alle 2 €/kg. Menin parin päivän päästä ja suunnittelin ostavani sitä jääkaapin täyteen, mutta hinta olikin noussut siinä välissä. Nyt kun on syksy ja kaikki kotimainen on tuoretta ja edullista, päätin jättää vähemmälle kaikki ulkomaiset hedelmät yms. En ostanut edes tomaattimurskaa, koska se on use...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Heinäkuu 5, 185 €/kk

Heinäkuun viimeisen viikon ruokaostokset, 30 euroa. 20 siitä on marjoja, elokuuta varten.  Nauriit jäivät ostamatta, koska kävin alkuviikosta Lidlissä, eikä siellä ollut nauriita. Minimanissa olisi voinut ollakin, mutten siellä muistanut . Hain vain marjat ja lähdin saman tien kassan kautta ulos. Tässä postauksessa on ostokset, muutama ruokavinkki, sekä ajatus arjen riittämisestä kaikkeen kokkaamiseen, ja sitten muinaisen rooman kautta säästöpohdintoihin. Assistentin seikkailuja. Lisää kuvia myöhemmin, jos löytyy. Lisätty viktoriaaninen videolinkki = 10,1 € Banaani RFA 1,694 kg x 1,30 € = 2,20 € Kesäperuna 0,85 €/kg 2kg = 1,89 € Chilikastike jalapeno 19,90 €/kg 100 ml = 1,99 € Kurkku suomi 0,332 kg x 1,99 €/kg = 0,66 € Kukkakaali 0,568 kg x 1,99 €/kg = 1,13 € Papusekoitus luomu 0,88 € Maribel mansikkahillo 3,18 €/kg, 245 g = 1,35 € Mansikkahillo ja jalapenokastike ovat nyt ei-ruokaa, muuten ihan kivat kokokasvisostokset. Haaveilin että helteet loppuisivat ja saisin paistaa lättyjä...

WFPB - Ruokaostokset 22 € - Heinäkuu 4

 Nyt oli ensin teemana löytää euron tai alle kilohinnalla kasviksia, ja se oli hieman vaikeaa. Ellei osta vain yhtä tai kahta laatua. Teemasta huolimatta päädyin lopulta Prismaan, ja ostin parsakaalia vaikka se oli 3,59 €/kg. Luomusitruuna unohtui, se pitää vielä hakea jos tulee menoa. Sitä ei saa kovin edullisesti nyt.  Monet vihannekset olivat nyt 1,99 €/kg. Jos se kelpaa hintatavoitteeksi niin alkaa löytyä jotain valikoimaa. 1,49 €/kg on myös helpompi raja kuin euro, löytyy kasviksia. K orjattu hintoja ja lisätty kuva pilkkojista = 7,34 6,92 € Peruna 1,19 €/kg   0,98 € /kg x 2 = 2,38 € 1,96 € Cayennepippuri, 27,80 €/kg, 50g = 1,39 € Porkkana 1,19 €/kg x 3 = 3,57 € Cayennepippurissa säästi Prismaan verrattuna, siellä Meira Cayennepippuri jauhettu 22g, 0,89 € 44,50 €/kg Golden Star merkkinen olisi halvempi muttei ilmeisesti saatavissa kaikissa Prismoissa, 26,80 €/kg. Prismassa siis olisivat olleet porkkanat alle euron, mutta olin jo Lidlissä.  Peruno...

WFPB - Ruokaostokset 36 € - Heinäkuu 3

 Lisätty mielipide videoista.  Lisätty loppuun vielä yksi videolinkki. = 21,37 € Minimanista Paprikajauhe 380 g, 16,03 €/kg = 6,09 €  Juustokumina 0,59 € Curry, suolaton 0,69 e Jauhelihamauste suolaton 0,85 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Grillausmauste suolaton 0,79 € Ruisreikäleipä -30 % 1,75 - 0,53 = 1,22 €  normaalihinnalla leivän kilohinta 5,30 €/kg Lehtikaali pakastettu 5,58 €/kg = 2,79 €/ 500g  K-Marketista:  K-Menu riisi 0,99 €/kg x 2 = 1,98 € Pirkka tumma leivontasuklaa  17,45/kg, 200g =3,49/kpl  S uklaan hinta noussut sitten viime kerran. Riisiä keitän kauran kanssa, tulee pehmeämpiä ruokia mutta ei täysin pelkkää valkoista. Salesta:  Banaani 1,106 g x 1,89 €/kg = 2,09 € Paprikajauhe oli tarjouksessa Minimanissa. Nyt äsken katsoin että Prismassa maksaa Golden Star 350g Paprika 5,75 € 16,43 €/kg. Tässä valossa ajattelen, että kunhan paprikajauhetta löytyy alle 20 euroa kilo niin ollaan hyvällä tiellä, ja jos sen saa alle 17 eur...

WFPB - Ruokaostokset 37 € - Elokuu 1

Lis ätty: kesäkurpitsa ostoksiin. Oikeampi summa pyöristettynä 39€ =10,85 Prismasta Kaurajuoma 1,69 €/l x 2 = 3,38 € Tomaattimurska 3 x 0,33 €/400g = 0,66 € Punaiset linssit 1,59 € Naurispussi 2,69 €/kg Peruna 3,373 kg x 0,75 €/kg= 2,53 € Nauriit olivat vanhentuneita. Eivät välttämättä heti täysin koska ekat 1 tai 2 olivat ok, mutta viimeistään loppuviikosta kun viimeiset laitoin tästä pussista. Toivottavasti seuraavalla kerralla on parempi onni. S-Marketista 11,35 € Soijavalmiste jogurtti 500 g 2,98 €/kg= 1,49 €  banaani 1,262 kg x 1,49 €/kg = 1,88 € Jalotofu kylmäsavu 300g, 11,63 €/kg = 3,49 € Gold&Green® Härkäpapu-Kaura Tofu Thai 280 g, 14,11 €/kg =  3,59 € Näiden tofujen tarina: Tein ison ruoan haudutuspadassa. Kaikki ainekset sekaisin kerralla.   Se ei ollutkaan oikein hyvää, ja mietin alanko maustamaan vai mitä teen. Pitkä viikko edessä se elokuun eka viikko, kun oli 5 litraa keskinkertaista mautonta pöperöä edessä. Päätin siis ostaa maustettuja tofuja, joita ri...

WFPB - Ohrarieskat - Perunamuusista ja kaurahiutaleista

Kesä on, kaikki on tuoretta. Leivänpäällisiä riittää, kurkku on halpaa, salaattia ja tilliä on tarjouksessa silloin tällöin. Jokin helppo leipä tarvitaan, jossa ei ole muita kuin itse valittuja lisäaineita. Näihin ei tarvita maitoa, munia, rasvaa, eikä edes omenasosetta. Muok. 11.7 lisätty vinkki keitettyjen perunoiden muusaamiseen Rieskat olen jo esitellyt monta kertaa, mutta nyt laitoin ihan paperille ylös minkä verran mitäkin tuli. Silti nämä ovat noin-arvioita, koska ei voi tietää millaisia jauhoja ja muuseja kenelläkin on käytössä. Sehän aina vaihtelee paljonko perunamuusissa on nestettäkin. Perunamuusi on nyt pelkkään perunoiden keitinveteen tehty, ja ollut yön jääkaapissa. Ohrarieskat  3 dl ohrajauhoja 1 - 2 dl pikakaurahiutaleita 2 dl perunamuusia 1-2 dl vettä suolaa jos käyttää esim. 1/4 - 1/2 tl Lisäksi jauhoja tai leseitä lautaselle niin, että voi pyörittää taikinanpalan siinä. Paistetaan n. 200-250 asteessa. Leivinpaperi kestää usein sen 220C max. Voit halutessasi lai...

WFPB - Ruokaostokset 67 € - Heinäkuu 2

Lisätty pari kuvaa. Lisätty, fytaateista Viikon ruokaostokset. Kävin kaupoissa eilen perjantaina ja tänään. Ostosten jälkeen katsaus, mitä ruokia pystyi tekemään viime lähikauppareissun ruuista. Viimeksihän kaavailin sitäkin, että mitä kaloreita viikossa tarvitaan.  Oli mielenkiintoista. Jokainen vihannes meni viimeistä tomaattia myöten, perunat söin, mutta kaurahiutaleita on toinen paketti avaamatta, ruis- ja vehnäjauhoja on molempia 600 g jäljellä. Riisit ja linssit menivät kaikki. Kalorin tarve on siis reilusti yliammuttu niissä ostoksissa, koska niin paljon jäi. Kuitenkin hedelmistä ja vihanneksistakin saa jotain. En vaan koskaan huomioi niitä kauppareissuissa, vaan ajattelen vihannekset kiloittain. yli 6 kg ainakin pitää olla viikoksi, ja varmasti enemmän. Ensin intoilin lähikaupan 30 euron budjetista, mutta kalpenin sitten iltaa kohti. Koska ostin vain käytännöllisimmät ostokset niin piti ihan miettiä, mitä näistä alan tekemään. Ruis- ja täysjyvävehnäjauhoja ja 2 kg kaurahiut...

WFPB - Ruokaostokset 30 € - Lähikaupasta viikoksi ruokaa - Heinäkuu 1

Onnistui ostaa alle 30 eurolla viikon ruuat lähikaupasta. Kävin sekä Salessa että K-Marketissa, ja ihan pikkuinen poikkeama tuli kurkkujen kohdalla kun tapahtui K-Kaupassa asioidessa virhe. Mutta hinnan kannalta ei väliä, molemmista kaupoista olisi saanut kurkutkin alle 2  €/kg jos en olisi sekoillut. Tule katsomaan mitä ostin. Kannattaa ottaa kuppi kahvia tai teetä, ja nauttia lähikauppakierroksesta värikuvina. Sekä numeroina. muok. lisätty rusinakuva. + makaronin rasvatieto  Lisätty kaurahiutalekuva ja kaurajauhokuva, tarjoukset. lisätty leseitä. Puolukkaa 28,96 € K-Marketista: Pirkka grahamjauho luomu = 1,69 €/kg Pirkka ruisjauho = 1,39 €/kg Oatly kaurajuoma luomu 1,79 €/l x 3 =  5,37 € Pirkka tomaatti Suomi 3,04 kg x 1€/kg = 3,04 € K-Menu pitkäjyväinen riisi 0,99 €/kg Kesäporkkana 1,99 €/kg Banaani Pirkka 1,063 kg x 1,89 €/kg = 2,01 € K-Menu peruna 2kg,  1,05 €/kg = 2,09 € Pirkka kurkku 3 kpl 1,19 €/kpl,3,97 €/kg = 3,57  € Palautin Pirkka kurkut, kun hu...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...