Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 38 € - Heinäkuu 1

Ostokset heinäkuussa 2026, ensimmäinen heinäkuun viikko.

Vasta viides päivä, sunnuntai, joten täyttä seitsemän päivän viikkoa ei ole heinäkuuta vielä eletty.
Nyt on jo ostoksia silti, joten laitetaan ne riviin.

Olen tehnyt havaintoja ja päätelmiä.

Kävin lähi-Salessa aikeissa ostaa koko viikon ruokaostokset, ja vähintään 6 purkkia luomu Oatlya, että riittää sitten.

Selvisi seuraavaa: Luomu Oatlya ei enää tilata, se on poistunut lähi-Salestani valikoimasta. Tästä huolimatta sitä aiemmin kahdesti luvattiin tilata, ja nyt vasta sain kuulla ettei sitä olekaan tulossa ollenkaan.

En uskalla vielä katsoa netistä, onko Oatlyn valmistus loppumassa, vai mistä on kyse? Oletan että se vain loppuu Salesta ja toivon parasta, pelkään pahinta.

Mihin päätös minua ohjaa? No, hakemaan Prismasta kauramaidot, koska ne ovat siellä noin 30-50 senttiä halvempia kuin muualla. Siihen tilanne nyt ohjaa, joten mitä teen? 

En halua toteuttaa sitä reittiä mihin päätös automaattisesti ja ensimmäisenä mieleen tulevana ratkaisuna ohjaisi. Haen siksi jatkossa kauramaidot Minimanista. 

Olen oppinut että kannattaa ainakin kokeilla päinvastaista kuin mikä on luontaista käytöstä.

Ensin ostokset Salesta n. 30 €:


Löysin Salesta kuitenkin kaikki muut tuotteet mitä tarvitsen, kauramaitoa lukuun ottamatta.
Ostin vain ihan perustarvikkeet: Vihannesta, lehtivihreää, hedelmää. Perunat, palkokasvituotteet eli soijarouheen, sekä pari kiloa kuivaa tärkkelystä joka on n. 350 kcal/100g kuivana, josta parista kilosta saa yhteensä 7000 kcal, karkeasti arvioiden, ja näin ollen on hieman kotivaraakin kun perunat /4 kg, n. 75-100kcal/100g, ) riittävät noin 2 päivää, +-, sisältävät 4000 kcal arviolta, puuron kanssa riittävät 2-4 päivää. Kotivaroineen päivineen siis viikon ruuat ainakin kasassa.


Vihanneksien määrä ei kauaa riitä, mutta tarkoitus on hakea tuoretta lisää pitkin matkaa. 

Vaikea oikeastaan sanoin kuvailla, millaisia nämä persiljat olivat. 

Niin ikävää kuin se onkin, että nämä ovat halpuutusmerkkisiä eli Kotimaista, en tiedä missä ovat kasvaneet, mutta siis jos haluat tunnollisesti noudattaa vaikkapa ohjetta syödä oma nyrkillinen lehtivihreää, kuten lentokone-vertauskuvallisesti happinaamari ensin omille kasvoille-periaatteella, pureskellen, n.5-6 kertaa päivässä tilkkasen balsamietikkaa kanssa, 

niin lähikaupoista ei aina esimerkiksi lehtikaalia löydy ja parsakaalikin maksoi viimeksi 5,99 €/kg.
Tässä on ratkaisu: Osta persiljaa. Ajaa saman asian, täyttää saman tehtävän eli lehtivihreä vihannes, ainakin minun mielestäni vaikka terveysravinnon asiantuntija en olekaam. Hinnaltaan sopusuhtaista varsinkin näin kesällä, kun saa noin tuuheita persiljoita. Kilohinta voi lopulta olla suurin, mutta koska nämä ovat tosi väkevää kasvista niin rahalle on vastinetta, ja helppoutta.

Jos on mietittävä miten saa lähikaupasta kaiken mitä tarvitaan, niin kyllä sieltä näköjään saa. Ei tarvita automarkettia - vielä ainakaan. Jos persilja on loppu, niin sieltä saa sitten tilliäkin, tai mitä tahansa vihreää. (Kauramaitoakin saisi, tai kaurahiutaleita, mutta ei sitä luomu Oatlya ilman lisättyä rasvaa.)
Persilja on kuitenkin mainittu myös Dr. Esselstynin listassa, ja tilli siellä ei ollut. Eikä basilika. Pinaatti oli. Mitä näillä on sitten eroa, vai onko mitään, se on mitä se on.




Minimanissa kävin, sieltähän kauramaitoa löytyi. Tällä reissulla kypsyi päätös hakea Minimanista nyt jonkinaikaa ne ostokset, mitä marketista tulee haettua, ja käytän myös Salea.

Ostin myös vaniljakastikkeeksi käypää soijavanukasta, joka on vaniljan makuista. Sitä en ole tällä hetkellä muualta löytänyt, kuin joistain K-kaupoista ja Mini Manista.
Tämä säilyy huoneen lämmössä. Kun markkinoilta katosi toinen tuote, tämä vaikuttaa olevan tilalle hyvä. Koska minulla on vieläkin K-Marketin hävikkiomenoita niin, siksi on paras alkaa suunnitella jo omenapiirakkaa.
Vaniljakastikkeita ja kermaa, esittelin tämän vaniljakastikeidean.

0,95 sokerikilo, ja perunakilo alle 1 € eli 1,68 € kahden kilon pussi..
tässä siis 2,63 €
Eilen hain pikku Salesta perunaa ja sattui sokeri olemaan tarjouksessa.
Siinäpä ostokset, noin 38  €.


On ihme perunoita, päiväys vasta 16.7 2026. Sekin vasta parasta ennen, eikä viimeinen käyttöpäivä.
Pakattu 26.6. 2026.
Ihan kiva juttu, olen näistä perunoista kiitollinen. Kuorin ja keitin koko pussillisen heti, ja oikein hyviä olivat. Uusiakin perunoita olisi ollut, yli euron kilo, jotkut kalliimpia, mutta miksi en valitsisi näitä? Kun näitä kerran on.


Sokeria on alkanut kulumaan, mutta ei aina pelkästään sisäisesti nautittuna.
Löysin reseptin, että jos haluaa kohottaa hiuksia jotka ovat lytyssä, sekoita suihkepulloon seos jossa on n. oliko se 2-3 teelusikkaa sokeria, 1,25 dl vettä kohti.
Näin toimin. Kokeilin, suihkin hiuksiin, toimi yli odotusten. Vähän samaan tapaan kuin hiuslakka, mutta myrkyttömästi. Hieman tönkkiin veti, mutta niinhän hiuslakkakin tekee. Jos tulee väärä ratkaisu ja haluaakin tasoittaa hiuksen, ei tarvitse kuin hieman kastella ja sokeri elpyy taas.

Eikä tarvitse harjata pois, karisee itsestään tai voi pestä. Lisäys: Paras oli entinen Asept - tai muu desinfiointisuihkepullo,  (linkki apteekkin sivulle) suihkepullo joka on tarkka ja pieni.

Sokeria voi käyttää myös lattioiden koristelemiseen, eli joka lusikkaa kohti joka menee kuppiin, heitä puolet huti. (vitsi vitsi).

Salen marjan hinnat. Tämäkin ohjaa kohti Prismaa huomaamatta, tai Lidliä, jossa marjat ovat puolet halvempia. Äsken katsoin niin Kotimaista-mustikkamerkki joka oli Prisman halvin kotimainen mustikka maksoi n. 10 euroa kilo. Pakkasmarjakin oli 13 ja risat. 
Salessa siis mustikkakilo maksoi keskiviikkona 1.7. ruhtinaalliset 20,75 euroa kilo.

Marjasekoitus yli 20 euroa kilo. 
Mansikat vähän alta 20 euroa kilo.


Jopa einesmutakakun saa halvemmalla kuin mustikat. 
Olen aina sanonut ettei terveellinen ruoka ole sen kalliimpaa kuin einekset, mutta nyt alkaa jo näyttää hieman oudolta.
Mustikoiden pitäisi olla tästä hyllystä ykkösvalinta, tai vähintään mustaviinimarjojen. 
Mustaviinimarjat muuten onneksi olivat nippanappa sen alle 10 euroa kilo.


Kumpikohan on makeamman makuista, mustaherukka vai mutakakku? Kummanko sitä ottaisi kun alkaa kahvin aika olemaan?
Hmmm. Taidanpa valita tästä nämä mustaherukat, näyttävät niin herkullisilta!



Pakastevihannekset ovat Salesssa kalliimmat, kuin Salen moni tuore kasvis. Eli pakastevihanneksia ostamalla ei säästä. Kurkkukin maksoi alle 2 euroa kilo, paljon halvempaa kuin pakastevihannes. Ja voi käyttää myös lämpimiin ruokiin, bataattikin oli alle 3 euroa vielä, jopa se on halvempi kuin nämä suurin osa.

Porkkanan hintaa en nyt muista, mutta eiköhän se kesän mittaan helpota. Saattaa se olla silti halvempi tuoreena kuin pakasteena.

Tämä taas ohjaa, että jätä lähikauppa, hae melkein puolta halvemmalla marjat Prismasta. Hae kauramaito Prismasta. Hae vihannekset ja pakasteet Prismasta. Tai Cittarista jos olet K-ketjun asiakas.

Vai: Ohjaako hinnoittelu kenties verkkokaupan käyttöön? Eli jos haluaa marjat, on sama tilata verkkokaupasta parin viikon tai kuukauden ostokset, koska marjojen ja pakastevihannesten hinta on sellainen että vaikka tulee se (viimeksi kun katsoin melkein 15 €) toimitusmaksu, kannattaa mieluummin tilata kotiin kuin käydä lähikaupassa? Koska...

Joten haen nyt seuraavat marjat Lidlistä ja Minimanista. Katsotaan mitä maksavat siellä. 

Laittamatta foliohattua kovin syvälle päähän, ja olettamatta mitään pahantahtoista agendaa, ja tietämättä mitään mistään käytännön asioista mitä kauppojen sielunelämään kuuluu, ja syistä hinnoitteluiden ja valikoimien määräytymisen taustalla. Ajattelin että puhdistan ilmaa, yksinkertaistan elämääni, ja haen Minimanista ja Lidlistä, riippumatta siitä ovatko ne kalliita vai halpoja verrattuna Prismaan tai K-kauppaan. Katsotaan miten käy.

Salea haluan tukea, että lähikauppa pysyisi alueella, onhan tuohon niin kätevä pistäytyä.
Mutta, haluamaani kauramaitolaatua sieltä ei saanut ja sitä rataa, välttäen liikaa toistoa.

Kelikamerat:



Piti jo aamun viileydessä lähteä kauppaan, mutta päätinkin jäädä kikkailemaan tänne kotiin, ja viettämään sunnuntaipäivää. Nälkään en ole ihan heti nääntymässä.

Potut ja kastikkeet ovat valmiina. Puuroa on termarissa.

Leipää pakkasessa, ja vielä yksi 200 gramman pussi marjoja.

On hedelmiä, tomaattia, kurkkua ja niin edelleen.

Assistentti viihtyisi parvekkeella, ja pitkospuilla,

mutta lenkki tehtiin jo ja parvekkeen oven laitoin säppiin, koska aloin miettiä UV-säteilyä.

Rupesin miettimään että on se kiva, jos koiralla on vanhanakin vielä näkö tallella.

Rotutyypilliseen tapaan, nauttii valonsäteistä ja tälläytyy aina aurinkoisimpaan kohtaan kellimään. Koirako tietää mikä sillehänelle on parhaaksi? Ja mitä elimistö haluaa syödä? Parvekkeen lattialta maalia? Suklaata? Ei koira tiedä mikä on parasta. Eikä se ole ravintoaineen puutos. Kuten ei jäätelön haluaminenkaan. Ei. Nautarullat, eli kallis maku monelta osin.

Prosessoitua ruokaa on joka puolella luonnossa. Tässä lampeen heitetty paahtoleipä. Siinä on yritetty varmaan lintuja ruokkia.

 Kummankohan koira ottaa mieluummin, pullan vai sorsan? Nyt tehtiin niin, ettei otettu kumpaakaan.

Katselin UV-ennusteesta että voi siellä olla jopa tasolla 4 päivien aurinkoisimpina hetkinä, ilta 16-17 varmaan alkaa vähentyä.

Aurinkorasvaa tarvitaan, mutta ei ole tullut hankittua koiralle aurinkolaseja, ja voihan koirallakin palaa nahka vaikka turkki varmaan suojaakin.
Eli auringossa ei telmitä, ollaan nukkumassa 16-18 h/vuorokausi kuten kyseisen eläimen biologia sanelee. Ulkoilut sopivin väliajoin toki.
Saahan sitä itsekin ottaa samalla päiväunet? 

Kiitos ja näkemiin: Jossain vaiheessa vahva kahvi laittaa kohta liikkeelle, kauramaitoreissulle, ja joutuu voitelemaan itsensä kohti ulkoilmaa. Assistentti saa lepoa.

Seuraavat ruokaostokset, Heinäkuu 2,3 ja 4, 150 €


yht. noin 190 €/kk heinäkuussa 2026

Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Syyskuun ruokaostokset 120 €

Lupaava otsikko oli ensin, eli 100 euroa syyskuun ostokset . 2026 Tosiasiassa myös eväisiin on mennyt, erilaisiin laukkaamisiin ja olen melko varma, että ainakin kaksi perunapussia jäi puuttumaan.  Eli niistä on unohtunut ottaa kuva. Ja yksi porkkanapussi, 0,99, sen jätin tietoisesti, loppui virta vieteristä.  Lisäsin siksi 20 euroa. Marjoja sain ilmaiseksi muutaman pussin, ja viinimarjoja ja viinirypäleitä on. Siksi marjaostoksia ei tarvinnut tehdä tällä kertaa. Marjaostoksiin voi mennä noin 30 euroa kuussa yleensä. Näillä käynnistin syyskuun ja kuitti meni niin iloisesti hukkaan, etten voi kuin arvailla mitä nämä maksoivat. Bataatit pari euroa kilo, kukkakaalit ja kurkku samaa luokkaa, sitruunapussi vähän päälle euron, kotimaiset omenat taisivat olla sillä kertaa alle 3 euroa kilo? Lanttu vähän päälle 1 €/kg, porkkanat .. Kurpitsa alle 3 euroa kilo. Sanotaan näille hinnaksi 15 euroa, niin päästään eteenpäin. Hain vielä toisenkin kurpitsan myöhemmin, unohtui kuvat joten + 3 €...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset - Elokuu 3 ja 4 - 100 €, n. 190 €/kk

Lisätty  2.9. linkki, uusi kokaru-kirja, löysin tänään. Hups ja haa, Tässä heti kirjalinkki niin ei tarvitse selata alas asti:)   https://www.suomalainen.com/products/kokaru-kokokasvisruoka Uutuus voi löytyä pian kirjastostakin jo, ks. lähimmän kirjastosi saatavuustilanne  https://www.finna.fi/Search/Results?lookfor=kokaru&type=AllFields Tekijät Pauliina Tervo / Ville Miettinen Nyt elokuun loput ruokaostokset, vuosi 2025. Noin 100 € parin viikon ostokset, tässä postauksessa on sekä aloiteltuja talvivarautumisia, että joka päiväistä lanttua ja leipää. Aloin hyvän sään aikana hamstraamaan talvivarastoja, tai ainakin etukenoa että kaikki tarvikkeet eivät lopu yhtä aikaa, kun lumi sataa maahan. Homma vielä jatkuu hyvän matkaa, kunhan ei ala menemään ihan hirveitä summia rahaa. Kertasijoitus on aina mietittävä, koska ruokien kanssa voi sattuakin jotain. Tulee vaikka äkillinen matka, ja sitten olisi tuhansilla euroilla ruokaa tyhjässä talossa? Ei sitä koskaan tied...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...

WFPB - Suomenpata - Nauris, omena, palsternakka, kaura

Yhden astian ruoka kokonaisista kauranjyvistä ja riisistä. Jompaa kumpaa tai molempia. Vihanneksena naurista, omenaa, ja palsternakkaa. Tein kaksi versiota, nauris-omena ja palsternakka-omena. Tämän voisi varmasti maustaa minkä vain pataruoan mukaan. Meksikonpata, italianpata tai vaikka chili sin carne. Siksi ajattelinkin että nimi voisi olla suomenpata, koska onnistuu kauralla ja kotimaisilla kasviksilla. Vaikka kotimaisuusaste ei täysin 100% olisikaan. Kotimaisuusaste lisääntyy vaihtamalla pavut härkäpapuihin. Ks.  härkäpavut, keittäminen. Ja tässä on osittain samoja ominaisuuksia kuin niillä pussihawaijinpadoilla ja -italianpadoilla, joita löytyi ennen vanhaan minunkin kaapistani. Ne olivat hyvä hätävara kun tarvitsi nopeasti ruokaa kattilallisen. Nyt voisi tehdä tästä hätävararuoan tekemällä tarvittavan maustesekoituksen valmiiksi.  Resepti-ideassa oli neljä lähtökohtaa: nopeus, alle puoli tuntia  kokonaisten kauranjyvien käyttäminen johonkin kasvisten keittoaika on ...

WFPB - Ruokaostokset 38 € - Helmikuu 2

Tässä postauksessa ovat viikon hevi-ostokset. Hain myös kestokassikaupalla kuivakaappitavaraa, ja niistä pitää tehdä eri postaus.  Tällä viikolla olen hilannut kotiin 1,5 kg marjoja,  12,3 kg perunaa 3,82 kg juureksia ja vihanneksia 4,5 kg hedelmiä Yhteensä yli 22 kiloa perunaa ja kasviksia. Siitä se n.12 kg oli perunaa ja loput 9,8 kg marjaa, hedelmää, juuresta ja vihannesta. = 12,67€ Porkkana 2 kg 0,95 €/kg 1,89 € Appelsiini Navel 1,636 kg x 0,99 = 1,62 € Omena Suomi 0,806 kg x 2,79 €/kg = 2,25 € Kaali 0,84 kg x 1,25 €/kg = 1,05 € Banaani luomu 1,244 kg x 2,09 €/kg = 2,6 € Lanttu 0,984 kg x 1,29 €/kg = 1,27 € Yleisperuna harjattu 2,653 kg x 0,75 €/kg = 1,99 € Kävin Prismassa ja ostin kuvassa olevat tuotteet, sekä marjoja. Ne laitoin heti pakkaseen. Tässä on yhteensä 10, 163 kiloa Prisman heviosastolta. Pyöristetysti 10 kg kauppakassi . ~3,8 kg vihanneksia ja juureksia porkkana, kaali ja lanttu  ~3,6 kg hedelmiä   2,653 kg perunoita  Kaikki muut paitsi ap...

WFPB - Ruokaostokset 65 € - Tammikuu 3 ja 4

Tammikuun loput ruokaostokset parin viikon ajalta, eli kolmas ja neljäs viikko tammikuussa 2026. Lis ätty linkki k ylmälaukkuun Kaksi reissua kauppaan, molemmat pikareissuja niin, että juoksin vain kärryn kanssa kaupan läpi. Järkevin valinta tässä kuussa olisi ollut Lidl, koska siellä on hedelmät ja vihannekset olleet -30% ja kerkesin Lidlissä tekemäänkin pienen reissun. Pääasiallisesti ostokset silti Prismasta, ihan siitä syystä että kätevin ettei tarvitse pysähdyksiä tehdä, kaikki samasta kaupasta. Lidlissä en ole nähnyt esimerkiksi assistentin tarvitsemia nautarullia, joita saa Prismasta. Nostelin kouralla tavaraa kärryyn. Valikoimatta liian tarkkaan mitä ostaisin, käytin nyt hyödyksi tottumusta ja kategorioita, eli tärkkelyspitoiset, vihannekset, hedelmät. Jos jokaista laatua on kärryssä, voi lähteä kaupasta pois. Kassan kautta tottakai. Kilohintaraja oli 2,5 - 3 euroa, eli en alkanut etsimään mitään euron tuotteitakaan. Vaikka mitä pienempi kilohinta, sitä paremmat säästöt. Muista...

WFPB - Ruokaostokset 55 € - Huhtikuu 1

Ruokaostokset, huhtikuun ensimmäinen viikko. Löytyi kotimainen riisinkorvike. Marjaostoksia ja hintavertailua. Salaattilajike Caesar-salaatti. Joitakin ruokaideoita viikon varrelta, ja mitä näistä ruuista voisi tulla. Lisätty 8.4. Banaanin hyödyntämiseen liittyviä linkkejä loppuun. = 7,58 € + 1,.. Baresa luomu tomaattimurska 500 g 2x 0,93 € = 1,86 €/kg Ruukkupersilja 1,25 € Palsternakka 0,224 kg x 2,29 €/kg = 0,51 € Kurkku 0,292 kg x 3,69 €/kg = 1,08 € Banaani reilun kaupan 0,872 kg x 1,79 €/kg = 1,56 € Banaani luomu reilunkaupan 0,630 kg x 2,09 € = 1,32 € Kurkku yli 3 €/kg, mutta ostin. Lisäys: Unohtui merkitä ruukkusalaatti, varmaan jotain 1,49 tai 1,69 € tms.  = 6,72 € Mantelijuoma, ale -50 % 3,29 €-1,65 € = 1,64 €/l x 3 =  4,92 € Persilja  1,49 € Banaani 0,156 kg x 1,99 €/kg  = 0,31 € 3,20 € Hävikkiä K-Marketista chilejä,  banaania,  paprikaa,  miniluumutomaatteja,  päärynää,  veriappelsiineja. = 2,86 € Hävikkivihannesta 4 pussia Cae...