Siirry pääsisältöön

WFPB - Ruokaostokset 35 € Lidlistä - Maaliskuu 3

Tässä postauksessa 35 euron ostoskori Lidlistä maaliskuussa 2026.

Loput maaliskuun ostokset jäävät seuraavaan postaukseen, koska tämä yksi Lidlin ostoskori oli jo niin pitkä lista etten muita pysty nyt kerralla käsittelemään.

= 34,55

  • Riisi 0,84 €/kgx2 = 1,68 €
  • Ketsuppi 2,95 €/kg 
  • Punainen linssi 3,96€/kg = 1,98 €/500g
  • Luomu paseerattu tomaatti 1,76 €/kg 4x0,88 €/500g = 3,52 €
  • Ananasmurska 2x0,97 €= 1,94 €
  • Vihreät linssit 1,98 €/500g 
  • Ruukkupersilja x 2 = 2,5 €
  • Ruukkubasilika 2x 1,45 €
  • Pikahiutaleet 0,72 €/kg, 500g = 0,36 €
  • Täysjyväspagetti 4 x 500g,1,72 €/kg = 3,44 €
  • Luomu kaurahiutaleet 0,96 €/850g = 1,13 €/kg
  • Rosmariini 0,48 €
  • Tofu teriyaki 1,28 €x 3 = 3,84 €
  • Savutofu 1,74 €
  • Sitruuna luomu 3,39 € x 0,104 kg = 0,35 €
7-8 kg tärkkelyspitoisia eli riisiä, papua, spagettia, viljoja. Tarkoittaa sitä että tässä on noin parin viikon ruoat, kulutuksesta riippuen 12-14 päivää vähintään. Arvioin aina toki yläkanttiin määrät ja tarpeen ostoksilla, mutta se ei haittaa koska mieluummin kotivaraa, kuin ei kotivaraa.

Ruukkuyrtit pakkaseen jotta on aina tuoretta maustetta. Basilika sai olla pöydällä kunnes näytti että alkaa nuupahtaa.




Tältä näytti kolmenkymmenenviiden euron ostoskori Lidlistä maaliskuussa 2026.
Ihan kelpo saalis. Oli siinä ja siinä, että ei ala olla jo liikaa painoa. Tuosta voi kilon ketsuppipullon nostaa ja kantaa käsissä, ettei kantokahva katkea. Vaihtamalla kilon ketsuppia kiloon vihanneksia, olisi toki paljon terveellisempi ostoskori. Hain kaalin ja porkkanapussin Prismasta vielä, ei siksi ettei Lidlissä olisi ollut vaan koska kannettuani nämä ostokset autoon, oli muutenkin asiaa apteekkiin matokuuri hakemaan koiralle ynnä muuta. Ei tähän koriin olisi kaali enää mahtunut.

Kokokasvisruokavalion kannalta tuossa oli nyt vähän ketsuppia ja säilykehedelmää, jotka ovat lähinnä mukavuustekijä. Ketsuppi on melko vähäsuolainen verrattuna moniin maustekastikkeisiin, eli siinä on noin 2 g/100g suolaa. Sokeria varmaan aika lailla.

Säilykehedelmien terveyshyödyt eivät vastaa tuoreiden terveyshyötyjä. Ananasta pitää olla ananaskakkuun pääsiäisenä. Tai sitten niillä voi makeuttaa kaalisalaatit ja porkkanaraasteet, mitä milloinkin.

Tältä näyttivät Lidlin ostokset pussitettuina autossa.

Tähän yritinkin tähdätä, eli että ostokset voisi kantaa kahdessa kassissa.
Ettei tulisi enää reppua selkään. 

Kun otan vain korin, sillä varmistan että jos jaksan kantaa sen korin kassalle, niin ostokset eivät ole sitten liian ärsyttäviä myöskään tuoda kotiin portaita ylös.

Ostan tietyn määrän aina tärkkelyspitoisia ostoksia, eli 5-8 kiloa, tiedän että ruoka riittää vähintään pariksi viikoksi. Tai voi ostaa viikoksi kerrallaan, noin 4 - 5kiloa erilaisia jauhoja, hiutaleita ynnä muita. Loput ostokset saavat olla mitä haluaa, pääasiassa yleensä vihanneksia, mutta tällä kertaa ketsuppia ja ruukkuyrttejä.

Per päivä jos tarvitsee ravitsemussuosituksen mukaan 800 g, niin kahdeksi viikoksi tarvitaan 800g x 14 pv = 11 200 g eli  noin 11 kiloa hedelmiä ja vihanneksia.
Koska tuore vihannes ei säily niin kauaa, voi valita pakastevihanneksia, tai sitten tietysti ihan järkevää on käydä useammin kaupassa täydentämässä tuorepuolta.


Tässä alle vitosen setti, eli porkkanat alle euron kilo, kaali noin euron kilo, kurkku..
Mutta katsotaan loput ostokset tosiaan vielä yhdessä postauksessa, koitan saada huomiseksi tehtyä.
Toivottavasti ei tule joku asia väliin.



Taisin viimeksi tai aika vastakin tätä jo toimittaa, mutta tosiaan nyt kun porkkanat eivät ole parhaimmillaan enää, olen laittanut ne suunnilleen kerralla kiehumaan.
Kuorinut.
Osan raastoin, ja laitoin raasteen pakkaseen. Siitä voi suoraan kaataa mihin haluaa.

Nämä keitetyt muhensin minuuttimikolla, säästin veden, 
tein kastikkeita.

Eli kastikkeeseen tulee porkkanaa makeudeksi, purkki papuja sattumiksi, ja purkillinen tomaattipaseerattua. Mausteita: Cayennepippuri, curry, mustapippuri, mitä ikinä.





Jokaista kastiketta ei ole pakko "pilata" porkkanoilla, vaan voi keittää esimerkiksi pari-kolme desiä pelkkiä punaisia linssejä, maustaa ne ja kaataa purkki tomaattia sekaan. Tai ilman tomaattiakin onnistuu jauhelihamausteilla, tehdä jauhelihakastikkeen tapainen. Aivan täydellistä. Porkkanat viereen.
Misoa, ravintohiivaa. Kaikenlaista.




Nyt jos ei löydy hyviä ja terhakoita kotimaisia kasviksia ja juureksia omaan makuun, niin voisi olla kätevä siirtyä pakastevihanneksiin. Pussi tai pari pussia päivässä pitää jo ravitsemussuositukset täytettynä. Muutama banaani ja omena, niin on raikastakin välipalaa joka päivä.

Olen vain huomannut että nykyään pakastevihannekset ovat hinnoissaan, ja niin kauan kun löydän euron porkkanoita tai jopa alle kahdella eurolla jos löytyy mitä tahansa, tekee mieli ostaa säästösyistä.

Mielessä on silti ollut testata miten helppoa elämä olisi, jos vaikkapa viikon ajan tekisi ruokaa mihin ei tarvita veitsiä eikä pilkkomisia ollenkaan. Nämä pääsiäisaiheiset eli keltaiset ruuat  ovat aika hyvin tehtävissä ilman pilkkomista, jos ei perunoita ota lukuun. 




Pakasteisiin turvautuminen olisi täysin mahdollista, ja pysyen kokokasvisruokavaliollakin. Purkkeja jotka avataan ja kaadetaan kattilaan, pussit jotka vain repäistään auki..tosin aika sitkeää muovia nämä ovat. Hampaat, kauha ja pari kattilaa. Riisinkeitin. Ilman pilkkomista.

Se tulee ehkä hieman kalliimmaksi, mutta saattaisin pystyä silti pitämään alle 200 euroa kuussa näilläkin.
Pitää ehkä kokeilla.

Inspiroiviin ajatuksiin päätän lähetyksen, mutta vain hetkeksi, emme ole vitsiniekkoja joten aprillipilaa ei tule. 



Täällä ollaan tosissaan. Sen tietää jo assistentin katseesta, että tämä ei ole pilaa. 
Oranssi kana hajosi, ja piti lemmikkieläintarvikeliikkeeseen tilata toiselta puolen Suomea, että homma voi jatkua. Niin totiset on leikit.


Kommentit

Tämän blogin suosituimmat tekstit

WFPB - Ruokaostokset 105 € - Elokuu 3 ja 4 - 155 €/kk

 Elokuu pakettiin, loput ruokaostokset esiteltynä: = 8,99 € Sitruuna, 3,58 €/kg ,  500 g = 1,79 €/pussi Banaani reilun kaupan 1,432 kg x 1,59 €/kg = 2,28 € Luomu sitruuna 5,69 €/kg x 0,262 kg = 1,49 € Ruukkupersilja, unohtui kuvasta, 1,25 € Ananaspalat mehusta, unohtui kuvasta, 0,79 €/purkki Tofu Teriyiaki 1,39 € Tavallaan ensin hurjistuin, että taasenko meni yli 135 euroa ruokaan kuussa, mutta tuli ostettua myös marjoja, sekä laatikot papuja ja tomaattia, sekä kympillä ihan pelkkiä herkkuja. Eli paljon on siihen rahaan saanutkin, vaikka koko ajan tuntuu että kaikki kallistuu. Loppujen lopuksi tästä tuli ihan hyvä kuukausi.  26,44 € Suomalaisia marjoja: Mustikka 2 x 500g = 9,9 €/kg Mustikka 1kg = 8,99 € Puolukka 7,25 €/kg,  2 x 1,45 /200 g = 2,90€ Mustaherukka 7,75 €/kg,  1,55 €/200g x 3 = 4,65 € Marjat ja kaksia eri mustikoita. Huomasin toiset hieman edullisemmat mustikat lisäksi, kun olin jo laittanut koriin toisia. Olin että laitetaanpa mustikoita toisellekin...

WFPB - Ruokaostokset 50 €, Elokuu 1 ja 2

Elokuun ruokaostoksia, viikot 1-16.8. 2026 Piti käydä vain Minimanissa ja Lidlissä, mutta erinäisistä käytännön syistä päädyin Prismaan sekä Lidliin, ja päätin ostaa isoimmat ruokaostokset kerralla, ettei tarvitse asiaan saman tien palata. Poikkesin myös K-Supermarketissa, ja Minimanissa. Ainiin, ja Salesta taisin hakea kurkun ja tofun. Olen ilmeisesti käynyt kaikissa mahdollisissa kaupoissa, vaikka yritin pitää asiat yksinkertaisina. Yksinkertaiselta tämä elämä on tuntunut kyllä, eli ei sen puoleen.  Tässä Lidlistä.  Lidlin hedelmiä ja vihanneksia. Kaikki alle 1,5 €/kilo. Oatly luomu kauramaito 1,99 €/purkki, Prismasta = 5,97 € Juon kahvin yleensä mustana. Jos se ehtii jäähtyä, niin paras laittaa kauramaitoa ja sokeria. Luomu Oatly on siitä mielestäni ihmeellistä, että maistan jotenkin kerman ja rasvan.  Voi olla makuharha, koska siinähän ei ole lisättyä öljyä.  Kahvi jos on keitetty suodatinpussin läpi, siitäkin pitäisi olla ylimääräiset rasvat poistuneet. Nykyään ...

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Tammikuu 2

Tässä tammikuun ruokaostoksia. Ostoskorit sekä Lidlistä että Prismasta. Laitoin selostuksia mitä näistä voi nyt tehdä, ja linkin reseptipostaukseen. Reseptit ilman lisättyä rasvaa, ja vähäsuolaisesti ja -sokerisesti, sekä ilman eläinkunnantuotteita, vegaanisia. Lidlistä ensin 32,78 eurolla, Prismaan lähdin koska sieltä saa kaskinauriita. Prismaan meni 11,67 €. Ostoskorivertailu ei nyt kerro kumpi kauppa on halvempi, kävin muuten vain molemmissa. Lidlissä mietin otanko kärryn vai korin, ja päädyin koriin koska se toimii ostosrajoittimena. Jos en jaksa kantaa ostoskoria kassalle, niin sittenhän ruokaa on enemmän, kuin yksi ihminen tarvitsee viikossa? Ajatellen mitä on jo kotona valmiina. Kori tuli niin täyteen, että jouduin pakastevihannekset kantamaan toisessa kädessä. Se on heräteostosten varma merkki. Tärkkelyspitoisia siis on, hiutaletta, spagettia, papua, jyviä ym. Siksi ostin vain 6 kiloa perunaa ja pari pussia pastaa. Niistä ei tule viikon tai kahden viikon kalorit, vaan ne riittä...

WFPB - Ruokaostokset 70 € - Maaliskuu 4, 207 €/kk

 (Muokattu , Setämieskastikkeita ei saa enää. ) Loput maaliskuun ruokaostokset. Yhteensä maaliskuussa parisataa euroa, joka on siis yli tavoitteen. Eipä hätää mitään, sillä tässä kuussa tuli myös jatkon kannalta isoja säästöjä. Kuten marmeladit, taatelia pitkäksi aikaa, sekä luomu rusinoitakin pitkälle kevääseen. Ja sen verran tehokkaat ovat ostokset, että ei ole vieläkään kiire kauppaan vaikka on jo huhtikuu alkanut. Syyhyttää toki lähteä katselemaan paljonko pakastevihannekset maksavat, ja keksisikö jotain inspiraatiota huhtikuulle. Vielä on pakkasessa marjoja, euron banaaneita, ja jopa perunaa voi käyttää C-vitamiininlähteenä nyt kun olen oppinut sitäkin syömään myös raakana. Kuiva-aineet eivät ole loppumassa, voi tehdä leipää, keittää puuroja, keittää spagettia, on tomaattisäilykkeitä, ananaskakkukin on vielä tekemättä. Pakkasessa on vaikka mitä. Eli pärjäisin vaikka viikonlopun yli vielä komeasti.    =10.02 € Tumma makaroni 1,85 €/kg x 1,6 kg = 2,96 e Punaiset linssi...

WFPB - Ruokaostokset 7 € - Lokakuu 4 - 80 €/kk

Ruokaostospostauksen aika.  Katsotaan mitä tuli. Vältin ostelua ja kaupassakäyntiä, että saisin lokakuun ruokakulut alas.  Kaupassa kävelin vaikka minkä herkullisen ohitse. Haksahdin silti kalliiseen pikaruokaan, josta kuvat alempana. Tumma makaroni 1, 13€/ kg 400g,0,45  € X 2 = 0,90 € Omena Suomi 0,386 kg x 2,49  €/kg = 0,96 € Satsuma 0,99 €/kg x 0,564 kg = 0,56 € Ruukkupersilja 1,07 € Ruustinnan salaatti 1,79 € Piti laittaa koti mahdollisimman edustavaan ja sievään kuntoon hetkellisesti, ja siksi laitoin näitä ruukkuihin pöydille. Ostin tulilatvankin. Se maksoi vain alle 3 euroa Lidlissä, näillä pystyi täydentämään sisustusta vielä sitäkin halvemmalla. Salaattipurkin viereen mandariini- ja omena-asetelma. Edullista sisustamista hyötykasveilla. = 1,69  € Kauramaito Prismasta. Varsinaiset ruokaostokset tekivät n. 7  € , huvituksiin 7,90 € eli Picnicissä nautittu patonkisämpylä. En laske ruokakuluihin, mutta pitää tilittää jotta en ensin kerro vain koko...

WFPB - Viikon ruokaostokset - Kesäkuu 1. - 30 € - Muutto

Ostoksilla jatketaan.  Aivan eri meininki oli tämän kertainen muutto. Vuoden 2018 muuttoeväät olivat paljon eläinproteiinipainotteisemmat. Nytkin oli hieman vilunkipeliä ilmassa, vegaaninen suklaa, mutta se oli sellainen valinta. 2018 en ollut sen enempää ruoka-asioita miettinytkään, veuhtasin menemään vain. Uskaltaisiko laittaa kuvan niistä loppuun? *Ei herkille.* Vanhan asunnon siivouseväät siis tässä. 5.72 € Jouduin kaupassa kipaisemaan, koska eväsleipien kanssa sattui sekaannus. Kaupassa kipaiseminen oli yllättävän vaikeaa, koska tekemistä oli niin paljon. Piti ottaa pellillisestä sämpylöitä loput mukaan, ja jättää kaksi kotiin. Tulikin kaksi mukaan, ja loput jäi pois. Kaurahiutaletta, kikherneitä, banaaneja.  Muuttajan vinkit: mieti kylmiä eväitä esim kaura-ateria, tölkkipavut ruokatermari? leipaise illalla tai aamulla tuoreet sämpylät, peltileipätyyliin ilman kohotusta*, (*ilman kohotusta? Korjaus: Ilman vaivaamista.) tosi ihana jos ei tarvitse vanhaa jänkkileipää järsiä...

WFPB - Lanttu-perunakeitto - Paljon lanttua ja herneet

Miten saa lanttua kulumaan, jos ei ole tekemässä lanttulaatikkoa? Mieluiten resepti johon menee kunnollinen määrä kerrankin, eikä vain pientä palasta. Entä mihin voisi käyttää Split Peas - nimistä hernetuotetta, eli halkaistuja, kuivattuja herneitä? Jos ei keitä hernekeittoa. Ostin kerran Lidlistä ja olen siitä asti ihmetellyt, mitä niillä tekee. Eivät ole silti pakollisia tässä keitossa. Kiva keitto tai muhennos syntyy kun on tasapaino nesteen, vihannesten, perunoiden ja palkokasvien välillä.  Keittoajaltaan tämä keitto ei ole kaikista nopein, mutta jonkin verran pystyy vaikuttamaan raaka-aineiden valinnalla: Halkaistujen herneiden keittoaika on jopa 40 minuuttia. Nopeuttaaksesi prosessia voit niiden sijasta käyttää vihreitä tai punaisia linssejä, tai laittaa vain tölkistä kypsiä papuja. Valmista hernekeittoa voi myös laittaa sekaan.  Lantut saavat kiehua porkkanoiden kera ensin n. 10-15 minuuttia, jopa 20 minuuttia ennen, kuin lisätään perunat. Etteivät lantun palat jää raa-...

WFPB - Ruokaostokset - 35€/vko budjettihaaste - Viikko 3

 Kolmannen haasteviikon ruokaostokset 26,43 €. 35 eurosta jäi käyttämättä 8,57 €. Perjantaina vaihtuu neljäs viikko käyntiin.  Täällä blogissa päivitykset tulevat jälkijunassa, koska en ehdi aina heti tekemään postausta. Haasteviikko vaihtuu itselläni täällä kotisohvalla perjantaina. Yleensä ehdin kauppaankin paremmin vasta lauantaina tai sunnuntaina.  Mitä tehdä loppurahoilla? Nyt olisi mahdollisuus taas lisätä vaihtelua. Vaihtoehtoja: a) ostaa papuja ja linssejä b) säästää seuraavalle viikolle c) ostaa jotain kalliimpaa, kuten maustekastikkeita tai herkkuja d) ostaa valmiiksi lisää tärkkelyspitoisia, kuten hiutaleita ja jauhoja Mikä olisi paras vaihtoehto? Riippuu varmasti tavoitteesta. Alun perin tämän säästöhaasteen piti olla viikon kokeilu, seitsemän euron ostoskoreja lähikaupasta. Päätinkin sitten jatkaa, ihan mielenkiinnosta, ja koska ruokaa jäi. Elän siis koko ajan näillä ruuilla mitä olen ostoskoriin ostanut, tai kaapistani ostanut siirtämällä haastehyllylle, enk...

Luukku 1 - Suippokaali - WFPB

Joulukalenteri 2023. Meininki on se, että laitan luukkuun aina kasvisruokiin tai ruokaostoksiin liittyvän reseptin, ruokaidean kuvan tai muun. Kiva kuitenkin hengailla blogin parissa päivittäinen hetki, toivottavasti näistä tulee välillä hyviäkin ideoita.  Kirjasuosituksia, video- tai ohjelmasuosituksia laitan, jos satun törmäämään johonkin jännään, että hei tuo olisi kiva laittaa. Liittyen jotenkin blogin aihepiiriin. Kuten tämän päiväinen on ruokakaupassakäynteihin liittyvä radio-ohjelma. Vuonna 2022 julkaistu ohjelma Miten meitä houkutellaan?  Miten siis järjestellään kaikkia tavaroita kaupassa, että saa ihmisen ostamaan kaikkea. Ja onko se huono vai hyvä asia. Vieraana käyttäytymistaloustieteen tuntija Markus Kanerva. Päivän ruokana on  Suippokaali paistettuna: Suippokaalissa on vähän avoimemmat lehden välit, kuin tavallisessa keräkaalissa. Lisämerkintä: Suippokaalia on punaisenakin. Tuli mieleen laittaa poikki ja käyttää suippo osa raikkaaseen salattiin. Isompi osa ...

WFPB - Ruokaostokset 12 € - Tammikuu 3, 126 €/kk

Tässä loput tammikuun 2025 ruokaostokset. Hintapohdintaa ja laskelmia perunasta ja kauramaidosta, mitä ne tulisivat maksamaan vuodessa ja paljonko niitä voisi mennä. Pakolliset vitamiinit ja lisäravinteet piti hankkia, niistäkin kuva. Ruokasuunnitelmaluonnos mitä lopuista voisi tulla, mitä on jäljellä tammikuussa. = 5,27 € Yleisperuna 2 kg, 0,90 €/kg = 1,79 € Jauhoinen peruna 2 kg 0,90 €/kg = 1,79 € = perunat yhteensä 3,58 € Porkkana 2 kg 0,85 €/kg = 1,69 € Perunat olisivat Salessa maksaneet reilusti yli 2 euroa säkki, kilohinta varmaan jopa 1,25 euroa. En muista, enkä ottanut kuvaa kun kävin, mutta jossain Salessa maksoi verkkokaupan mukaan jopa 1,23 €/kg. Eli kaksi kahden kilon säkkiä olisi tullut lähikaupassa maksamaan 4,90 €.  Säästin 4,90 - 3,58 €  = 1,32 € ostamalla Prismasta perunat. Jos käyttäisi vaikka 6 kiloa perunaa viikossa, se olisi vuodessa 312 kiloa. 0,9 kilohinnalla 280,8 € Jos peruna maksaa 1,25 euroa kilo, 6 kg perunaa viikossa vuoden on 390 ...