Siirry pääsisältöön

Tekstit

Näytetään tunnisteella vegaaninen ostoskori merkityt tekstit.

WFPB - Ruokaostokset 50 € - Marraskuu 1 - Tunnin kauppareissu

Kauppareissu. Kokeilin tunnin sääntöä, eli olisin vaan tunnin poissa kotoa kauppareissun takia. Kokeiluni monetkaan puolet eivät ole vertailukelpoisia, koska jokaisellahan on oman pituisensa kotimatka kauppaan ja kaupasta. Siksi mittasin aikaa vain siitä alkaen kun lähdin kaupan pihasta sisälle kauppaan. Osoittautui että kotimatkakaan kestänyt kuin minuutteja, joten sama laittaa nekin siihen syssyyn. Eli noin tunti. Kävin ensin Lidlissä, mutta koska aikaa jäi niin poikkesin myös Prismassa. Lidlissä olin ihan pata jumissa, että mitä olen edes ostamassa. Yllättäen kun laitoin aikarajan, huolimatta siitä että ainahan elämässä on aikarajoja, meni heti pasmat sekaisin kaupassa. Aikaraja teki omituiseksi menon. Sama tapahtui joskus kun tein hintarajan tai viikkobudjetin, ja opettelin noudattamaan, niin yhtäkkiä hetkellisesti en osannut melkeinpä mitään. Huomasin silti, ettei siellä kaupassa ehkä ikinä mene tämän kauempaa. Kyse on vain siitä ettei tule tarkasti koskaan mitattua itse kaupparei...

WFPB - Ruokaostokset 41 € - Toukokuu 3

Toukokuun kolmannen viikon ruokaostokset, 41,13 €.  = 8,88 € Riisi  Lidlistä =  1,70 €/kg Myllärin Luomu Täysjyvävehnäjauho 1,99 € , Prismasta Tyrnävän Peruna 2 kg , 0,9 €/kg =  1,79 € Lidlin peruna yleis, 2 kg 0,82 €/kg = 1,65 € Lidlin peruna jauhoinen 2 kg 0,88 €/kg = 1,75 € = 5,25 € Kidneypavut olivat Salessa -50 %. Kun muutenkaan ei halua suolaliemessä papuja, niin kiva ettei tarvitse niistä maksaakaan paljoa. Nämä ovat hyviä jos teen hampurilaispihvit . Kaikki ruuat, jotka eivät täysin suolattomana toimi.  = 4,05 € Parsakaalit 2,20 €/kilo. 450 g = 0,99 €x2 = 1,98 € Keräkaali Lidlistä 1,738 kg x 1,19 € = 2,07 € = 6,27 € Tomaattimurskat Salessa - 50%. Ostin yksitoista purkkia. = 5,53 € Banaani 1,49 € Lidlistä x 0,774kg =1,15 Luomuappelsiini Lidlistä = 2,89 €/kg Eväsbanaaneihin ja appelsiineihin matkojen varrelta 1,49 € = 0,61 € Prismasta luomusitruuna 3,79 €/kg x 160 g = 8,7 € Kilohintaa mansikkahillolle jäi noin 3,6 €, kun Salessa myytiin puoleen hintaan. ...

WFPB - Ruokamenot 130 € - Maaliskuu 1. - Markettireissu

Ruokaostosten aika. Viimeksi helmikuun 85 € ruokaostoslaskelmien yhteydessä suunnittelin, että seuraavalta markettireissulla ostan vähintään satasella ruokaa. Sainkin nyt ostettua melkein kaiken mitä tarvitsen. Ylikin, koska pidän mielelläni kotivaraa.  Piti silti käydä vielä pari pienempää kauppareissua lisäksi.  Nyt sain laskettua, että yhteensä tähän mennessä olen kuluttanut ruokaan maaliskuussa 130 €, eli 129,7.  Tarkistuslaskelma osoitti, että 124, 9 €. Jos lisätarkistuslaskelmien yhteydessä saan vielä eri tuloksen, niin se ei varmaan haittaa. Sanotaan, että kunhan on alle 140 € - 150 €. Se on jo hyvä mielestäni, ainakin omalla mittapuulla. Toivottavasti kuukauden ruokamenot jäävät tähän, mutta nähtäväksi jää.  Kerron tässä postauksessa mitä tulin ostaneeksi. Kuvia myös kuiteista. Ostin melkein 25 kiloa perunaa. Kymmenen kilon säkeissä oli Sunita - lajiketta.  Irtoperunat Lady Feliciaa. Tosi komeita pottuja, joista tuli hyvät ranskalaiset. Perunat alkavat ...